Predsjednički izbori uvijek izazivaju pažnju, a radijske reklame tu igraju ključnu ulogu u formiranju stavova i emocija birača. Ovdje ću analizirati radijske kampanje dvoje kandidata koji su ušli u drugi krug predsjedničkih izbora 2020. – Kolinde Grabar Kitarović i Zorana Milanovića. Fokus je na audioprodukcijskom stilu, tonalitetu zvučne kulise te podsvjesnim elementima koji imaju zadatak pasivne slušatelje pretvoriti u aktivne birače.

Za kampanju Kolinde Grabar Kitarović odabran je Oliver Mlakar, legendarni glas hrvatskih medija. Iako je Mlakar imao dugogodišnju prisutnost i prepoznatljivost, analiza pokazuje da je ovaj odabir ipak bio promašen. Naime, studentima Sveučilišta Vern i United Pop akademije u Zagrebu pustio sam reklame - nitko od njih u reklami nije prepoznao Mlakarov glas, iako su u dobnoj skupini koja bi ga zbog opće kulture trebala znati i bitno, imali su pravo glasa na prošlim izborima.
Ovaj rezultat sugerira da je kampanja možda ostala izvan fokusa šire publike. Mlakarov glas nosi ton nostalgije koji može zvučati staromodno i pomalo distancirano, čime kandidatkinja nije uspjela uspostaviti vezu s urbanijim i modernijim biračima. Umjesto da stvori dojam bliskosti, reklama je djelovala pomalo zvučno daleko.
Dodatni minus za kampanju jest što reklamu završava Mlakarov glas umjesto same kandidatkinje. Kada bi sama kandidatkinja pozvala birače na glasanje, poruka bi imala jači učinak i osjećaj osobnosti.
S druge strane, Milanovićeva kampanja oslonila se na moderniji pristup. Koristili su dubok glas naratora u trailer stilu, što je reklami dalo dinamiku i jasnu energiju. Nakon uvoda, pojavljuje se Milanovićev glas u svjetlijem tonu, koji stvara prijateljsku - svježu atmosferu i poziva birače na svoj skup kao onaj koji je domaćin i u fokusu.
Ova igra tonova – izmjena dubljih i svjetlijih tonova – daje Milanovićevoj reklami svježinu i moderan dojam. Kandidat se prikazuje kao stabilan i suvremen, a poruka dolazi do birača u tonu koji je blizak urbanom stilu i očekivanjima modernog slušatelja.
Ova analiza jasno pokazuje koliko je važno poznavati audioprodukcijske tehnike kod dizajniranja kampanje. Zvuk nije samo dodatak – on je ključni alat komunikacije. Ton glasa, dinamika i suptilni zvučni elementi utječu na emocije slušatelja i stvaraju osjećaj povezanosti. U vremenu kada su slušatelji svakodnevno bombardirani porukama, radijska reklama s jasnom i modernom zvučnom strategijom puno je učinkovitija u postizanju ciljeva kampanje.